Laten we deze nieuwsbrief eens beginnen met het pronkstuk van 2024: Festival d’ Arte. Het moet nog plaatsvinden maar Titos, Geertrui en Marjon hebben zich al zoveel ingezet voor dit festival. Waarvoor enorm veel dank! Zo hebben alle uitgenodigde kunstenaars en muzikanten hun komst bevestigd en zijn de vluchten en verblijven reeds geboekt.
We verwelkomen vier kunstenaars uit Maputo, een uit Zuid-Afrika, twee uit Zimbabwe en 2 uit Nampula/Ilha. Op muzikaal vlak worden we verblijd met de komst van Trio Vagalumes uit Zwitserland, Jardinot uit Nampula en natuurlijk Cantate met Francisco. Ook heeft Bacar weer bevestigd. Blij met deze amicale man en zijn geweldige muzikale inzet met de kinderen.
Bij muziek hoort ook lokale dans. Deze choreografie worden verzorgd door Natercio uit Beira. We sluiten af met Yara. Zij doet mee met haar artinstallatie “Nakhodma and the Mermaid”. Wij zijn trots op de groep die het is geworden!Tot slot danken we nog de Nederlandse Ambassade voor hun medewerking, verspreiden van flyers in Maputo en voor hun toegezegde aanwezigheid.
Ook Abdul van het Museum heeft niet stilgezeten. Hij heeft de uitnodigingsbrief gemaakt voor de gasten en het programma voor de finaledag met sprekers ingevuld. Ook worden het museumcafe en de shop weer tiptop in orde gemaakt.

Dit jaar ligt de focus ook zeker op de kinderen. Er zijn twee speciale dagen voor de kinderen, waarvan een in Lumbo en een op Ilha. Afroivan gaat samen met de wat oudere kinderen een street-art project doen, diverse workshops met de kleintjes en muzikale activiteiten voor alle kinderen.
Er moet nog het een en ander gebeuren, maar het meeste werk is gedaan en het beloofd een geweldig Festival te worden.  Meer info over het festival kan je vinden onder het hoofd Festival.

 

ESCOLINHA

Eind januari is het nieuwe schooljaar weer begonnen met 75 kinderen. Elke week komen er weer een paar studentjes bij. En dit aantal is nu opgelopen tot 92. De bakker bakt weer moringabroodjes en ook doneren we weer groente en moringa voor in de lunches. Een keer per maand is er een voorleesdag voor alle kleintjes met de boeken van mijn Book Buddy. Elke dinsdagochtend met een wisselend groepje in het Community Center.

Andrea (Helpo) vertelde dat ze blij is met de bijdrage van de PoM (broodjes en voorleesdagen). Eigenlijk moet de speeltuin weer opgeknapt worden, de schommels zijn nog prima, maar de wippen en glijbaan laten te wensen over. In plaats van weer opknappen is er afgesproken dat we na onze andere lopende projecten gezamenlijk gaan kijken naar een meer duurzame constructie, met bijv. metaal.

     

Wel hebben we met Andrea een brainstormsessie gehad over het eventueel op kunnen vangen van watertekort in de toekomst. Gedacht wordt aan een permanente watervoorziening voor de komende jaren. zoals een ‘furo de aqua’ (een gedrilde waterput) waarover later meer.

COMMUNITY CENTER

Bij het community center gaat alles goed en zijn de lessen hervat. Twee ochtenden Engels, elke dag anderhalf uur computerles, huiswerkbegeleiding, alfabetisme, tufuklas en elke dinsdag (voor)lees ochtend. Tussendoor worden er nog creatieve middagen voor de kinderen  georganiseerd en zijn er regelmatig drukbezochte consultatiedagen.
Voor de computerles werd er uiteraard dringend gevraagd voor nog een laptop:) We wachten dit even af.Ook Cantate is weer gestart. De audities zijn gehouden en er zijn 50 kinderen geselecteerd waardoor het totaal nu komt op 70 deelnemers. Er vallen door het jaar heen natuurlijk altijd wat deelnemers af, maar voor nu hebben we drie groepen op elke vrijdag en zaterdag. Er wordt hard gerepeteerd met de songs voor het Festival in augustus.

   

MATERNIDADE

Diverse benodigdheden zoals Diabetes strips en gel voor de echo zijn afgegeven aan Licinia.
Met Carolina zijn de benodigde papieren in orde gemaakt voor de komst van vrijwilligers zodat ze te allen tijde mogen werken in de maternidade als ze hier zijn. Deze toestemming is verkregen en door de directeur van district Nampula contractueel vastgelegd.
Ondertussen is Paulien (verloskundige) begonnen aan haar maand vrijwilligerswerk in Lumbo. Het gaat geweldig, zij en wij zijn erg blij met haar. Na deze periode komt hierover een uitgebreid verslag van Paulien zelf op de website.

Wat ook leuk is dat dames zich blijven melden bij Isha en Annette om mee te doen.

De zonnepanelen en materialen zijn geladen en staan met de container op de boot en de boot is vertrokken. Er zijn overal vertragingen dus we wachten op de aankomst. Lumbo is er klaar voor!